Védősisak, arcvédő, hallásvedelem
Bizonyos munkavégzések, körülmények során szükség van megfelelő fejvédelemre, szemvédelemre, hallásvédelemre. A megfelelő védelemhez általában olyan eszközök vásárlására, használatára van szükség, mint a védőszemüveg, munkavédelmi szemüveg, a védősisak és a fülvédő.
Munkavédelmi szemüveg, védőszemüveg tudnivalók
A szemek védelme minden esetben különösen fontos, nincs ez másképp munkavégzés esetén sem. Az olyan munkavégzések, ahol különböző anyagok juthatnak a szembe, megkövetelik a megfelelő szemvédelmet, amihez munkavédelmi szemüveg, védőszemüveg viselésére van szükség.
A védőszemüvegek feladata, hogy ezektől az anyagoktól, tárgyaktól megvédjék a szemeket. A munkavédelmi szemüvegek leggyakoribb alkalmazási módja a hegesztés és a sarokcsiszoló használata, de sugárzások, gáz, cseppfolyós anyagok, vegyi anyagok, por és hő is juthat a szemekbe megfelelő védelem hiányában.
A munkavédelmi szemüveg méretét úgy kell megválasztani, hogy a viselőjének megfelelő méretű legyen, ugyanis munkavégzés közben gyakran lehetetlen vagy balesetveszélyes megigazítani a szemüveget. Emellett rendszeresen ellenőrizni kell azt is, hogy a szemüveg jó minőségű, tiszta legyen, a sérült védőszemüveget azonnal cserélni kell.
A védőszemüvegek jelölései
A megfelelő munkavédelmi szemüveg kiválasztásához különböző jelölések, feltételek állnak rendelkezésre.
Mechanikai védelem alapján „A”, „B”, „F” és „S” jelölésű lehet a védőszemüveg, ahol az „A” jelölés jelenti a legjobb, 190 m/s sebességű védelmet. További védelmi lehetőségek a karcmentesség („K”), a bepárásodás elleni védelem („N”) és az extrém hőmérséklet elleni védelem („T”) is.
A munkavédelmi szemüvegek lencséjét is különböző osztályokba lehet sorolni, optikai besorolás és szűrés szerint is. A szűrés szerint besorolás UV sugárzás, és a hegesztés során jelentkező infravörös sugárzás során nyújt segítséget.
Munkavédelmi sisak, védősisak
Munkavédelmi sisakokat általában a leeső tárgyak, magas hőmérséklet, fröccsenő olvadékok esetén szokás használni. Gyakran védőszemüveggel, fülvédővel együtt használják.
A szabvány szerint minden munkavédelmi sisakon jelölni kell a gyártás időpontját, típusát, a gyártót, a méretet, a sisak alapanyagát és az egyéb biztonságtechnikai jelöléseket is. A szabvány szerint két típusú munkavédelmi sisakot különböztetünk meg, ipari védősisakot és beütődés elleni védősisakot. Az ipari védősisakot védenek a leeső tárgyak és az oldalirányú összenyomódás ellen is.
A fülvédő és a hallásvédelem
Nem csak mechanikai hatások ellen lehet szükség védelemre, hanem hanghatások ellen is. Erre kiváló megoldás a fülvédő, zajvédő fültok használata. A fülvédők előnye, hogy akár védősisakkal, arcvédővel együttesen is viselhetők, ami minden lehetséges hatás ellen megfelelő védelmet jelent. Ha csak hallásvédelemre van szükség, akkor a fülvédők egyedül is viselhetők, egyéb védőeszközök nélkül.